THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Předem upozorňuji, že nejsem zrovna velikým vyznavačem (natož nějakým znalcem) emo, hard a jiných corových záležitostí. Toho večera jsem se však - navzdory značné únavě - do Yachtu celkem těšil. Hlavním lákadlem pro mne byli THEMA 11 – přeci jen, neexistuje mnoho tuzemských kapel, které dokáží kvalitně zkloubit agresivitu s emocionalitou, výbušnost s naléhavostí a temntotu s hardcorovým nasazením.
Avizovaný začátek je posunut asi o hodinu (tradičně), za tu dobu se však alespoň Yacht Club stíhá velice dobře zaplnit (také tradičně). V sále se setmělo, v doprovodu jakéhosi ambientního intra nastupují dva řvouni, kytarista se sympatickým tričkem ROTTEN SOUND i skutečně nadprůměrně důrazný bicmen a hned od počátku kapela zahajuje drcení publika svým špinavým, temným (emo)corem, tvořeným mohutnými kytarovými stěnami, vypjatým křikem a čas od času také výklepem, za který by se nemusela stydět leckterá grindcorová sebranka. Hradečáky jsem již poměrně dlouho neviděl a z jejich vystoupení mám takový pocit, že se dost přitvrdilo (ale zároveň i přitemnilo) a navzdory občasným sypačkám by se dalo říci, že na pódium vylezla inkarnace nějakých starších CULT OF LUNA (pokud tedy přimhouříme obě oči). Skutečně, nadprůměrně dlouhé skladby oplývající výraznou emocionalitou, musely strhnout věšinu přítomných. Oproti zmíněným Švédům sice kapela rezignuje na nějaké uklidňující pasáže (posluchač si tak odpočine jedině mezi ambientními, ruchovými vsuvkami mezi jednotlivými skladbami), přesto však všudypřítomná temná atmosféra navozuje podobně jako v jejich případě pocit určité stísněnosti. THEMA 11 tedy svým pojetím nabízejí královskou porci syrové, neurvalé muziky jak těm, kteří si chtějí na koncertě zadovádět, tak i těm hloubavějším, kteří se raději nechají unést na vysoce emocionální vlně neznámo kam. Skvělé vystoupení, které publikum náležitě oceňuje a doslova si vynucuje i přídavek.
Kanadští THE GREY byli velkou neznámou pro mne (nepočítám-li minimum ukázek na jejich webu) a soudě podle úbytku posluchačstva i pro některé další. Nutno říci, že měli celkem ztíženou pozici. THEMA 11 totiž nasadili laťku poměrně vysoko, což koneckonců přiznaly i hlavní hvězdy večera. Oproti „předkapele“ Kanaďané sázejí na zcela něco jiného. Skladby jsou kratší, spíše veselejší, melodičtější a přes určitou komplikovanost i poměrně skočné. Bohužel, jejich emocore (či spíše postcore) nevynikl asi natolik, nakolik by měl – pakliže měla THEMA 11 velice dobrý zvuk (alespoň za situace, která v maličkém Yachtu panuje – tzn., že i když stojíte v povzdálí u zvukaře, máte hlavu prakticky hned u reproduktorů), THE GREY na tom byli o poznání hůře. Kapela byla skutečně hodně nahlas, tudíž jakékoliv pokusy o naléhavost byly z její strany spíše marné. Navzdory faktu, že se muzikantům nedá upřít snaha o určitou (v rámci daného stylu) komplikovanost, nepůsobilo jejich vystoupení nikterak sterilně – punkrocková energie (a koneckonců nejen energie), kterou muzikanti vyzařují, tomu zabraňuje. U mne osobně se sice místy dostavoval lehčí pocit nudy, ale rozhodně se nedá hovořit o tom, že by THE GREY své vystoupení nějak odflákli (na druhou stranu bylo po jejich vystoupení jasně patrné, kdo byl králem úterního večera).
V každém případě ale při závěrečném zúčtování převládla (navzdory přehulenému zvuku u Kanaďanů) pohoda a spokojenost a už teď jsem zvědav, co v pondělí v kultovním brněnském klubu předvedou AKIMBO. Určitě se je na co těšit.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.